EFPLS1DJ104C042LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1DJ104C042LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1DJ104C042LH
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1300VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)