EPM78V1-01R8-01R0R
DigiKey Part Number
283-EPM78V1-01R8-01R0R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPM78V1-01R8-01R0R
Description
SWITCH REG DCDC CONV 1000MA 1.8V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.8V 1A 4.75V - 26V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPM78V1-01R8-01R0R Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
26V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)