EXL1V0606-8R2-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EXL1V0606-8R2-R |
Description | FIXED IND 8.2UH 8A 24.8 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 24.8mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 24.8mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 14MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 8A |