KR-5R5C224H-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 367
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 7,694
Datasheet
WEC
In Stock: 32
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Coin Cell Supercapacitors for real-time clock (RTC) backup
How to correctly size a Supercapacitor
KR-5R5C224H-R
DigiKey Part Number
283-KR-5R5C224H-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR-5R5C224H-R
Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz