KW-5R5C334-R
DigiKey Part Number
283-KW-5R5C334-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KW-5R5C334-R
Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Detailed Description
330 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 50Ohm @ 1kHz 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KW-5R5C334-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 mF
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.348" (8.85mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm @ 1kHz