MFBM1V1608-000-R
DigiKey Part Number
283-MFBM1V1608-000-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBM1V1608-000-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBM1V1608-000-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBM1V1608-000-R
Description
FERRITE BEAD 0 OHM 0603 1LN
Detailed Description
0 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 6A 20mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFBM1V1608-000-R Models
Category
Current Rating (Max)
6A
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
0 Ohms @ 100 MHz