PHVL-3R9H155-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 302
Datasheet
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 3.9 V Radial 160mOhm 5000 Hrs @ 85°C
PHVL Low leakage supercapacitors packs
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
PHVL-3R9H155-R
DigiKey Part Number
283-PHVL-3R9H155-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHVL-3R9H155-R
Description
SUPERCAP 3.9V 1.5F 0.16 OHM HZ
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
3.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm