PM-5R0H105-R
DigiKey Part Number
283-PM-5R0H105-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0H105-R
Description
CAP 1F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can, Horizontal 200mOhm 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.866" L x 0.681" W (22.00mm x 17.30mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm