PM-5R0V305-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 72
Datasheet
3 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 70mOhm 1000 Hrs @ 60°C
How to correctly size a Supercapacitor
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
PM-5R0V305-R
DigiKey Part Number
283-PM-5R0V305-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM-5R0V305-R
Description
CAP 3F -20% +80% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.209" (5.30mm)
Capacitance
3 F
Size / Dimension
0.839" L x 0.433" W (21.30mm x 11.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm