SMAJ40CA
DigiKey Part Number
283-SMAJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V