SS-5-630MA-AP
DigiKey Part Number
283-SS-5-630MA-APCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SS-5-630MA-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-5-630MA-AP
Description
FUSE BRD MNT 630MA 250VAC RADIAL
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS-5-630MA-AP Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.51
Approval Agency
CQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.14 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V