TR2/6125FF8-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TR2/6125FF8-R-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TR2/6125FF8-R |
Description | FUSE BRD MNT 125VAC/72VDC 2410 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 A 125 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Fast Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Obsolete | Melting I²t 70.0 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency cULus |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 0.0087 Ohms |