EVMA2120A
DigiKey Part Number
95-EVMA2120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVMA2120A
Description
EATON G4 3-PHASE MANAGED RACK PD
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU, Surge Protector Rack, Vertical
Category
Overload Protection
Circuit Breaker(s)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - AC Input
NEMA L21-20P
Packaging
Box
AC Outlets
24
Part Status
Active
Connector - AC Output
C13 (12), C39 (12)
Type
PDU, Surge Protector
Voltage - Input
120V, 208V
Mounting Type
Rack, Vertical
Housing Material
Aluminum
Current - Max
20A