P002-001-13A
DigiKey Part Number
95-P002-001-13A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P002-001-13A
Description
EATON TRIPP LITE SERIES NEMA 5-1
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.00' (304.8mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To NEMA 5-15R SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Wire Gauge
16 AWG
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
1.00' (304.8mm)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
125V
2nd Connector
NEMA 5-15R
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C