ECS-073-18-20BM-JEN-TR
DigiKey Part Number
XC2350TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2350CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2350DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-073-18-20BM-JEN-TR
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
Detailed Description
7.3728 MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-073-18-20BM-JEN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)