SG7050CAN 50.000000M-TJGA0
DigiKey Part Number
114-SG7050CAN50.000000M-TJGA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-SG7050CAN50.000000M-TJGA0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-SG7050CAN50.000000M-TJGA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG7050CAN 50.000000M-TJGA0
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.6mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)