010256P025
DigiKey Part Number
RPC7261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010256P025
Description
PAN HEAD SLOTTED #2-56
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#2-56 Pan Head Slotted Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
010256P025 Models
Category
Thread Size
#2-56
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.161" (4.09mm)
Series
Head Height
0.049" (1.24mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.250" (6.35mm) 1/4"
Part Status
Active
Length - Overall
0.299" (7.59mm)