16M02556080
DigiKey Part Number
RPC10206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16M02556080
Description
WASHER FLAT M2.5 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5 Flat Washer 0.031" (0.80mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16M02556080 Models
Category
Thread/Screw/Hole Size
M2.5
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Inside
0.104" (2.65mm)
Series
Diameter - Outside
0.220" (5.60mm)
Packaging
Bulk
Thickness
0.031" (0.80mm)