MDLSP2-14M-01
MDLSP2-14M-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
MDLSP2-14M-01
DigiKey Part Number
RPC4326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDLSP2-14M-01
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.551" (14.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDLSP2-14M-01 Models
Category
Length - Overall
0.917" (23.30mm)
Manufacturer
Essentra Components
Support Hole Diameter
0.138" (3.50mm)
Series
Support Panel Thickness
0.065" (1.65mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Diameter
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Mounting Panel Thickness
0.065" (1.65mm)
Holding Type
Snap Lock
Material
Nylon
Mounting Type
Snap Lock
Base Product Number
Between Board Height
0.551" (14.00mm)