SHR-25-6V0B
DigiKey Part Number
145-SHR-25-6V0B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHR-25-6V0B
Description
SLIT WRAP 0.984" X 65.62' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap X 65.62' (20.00m) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SHR-25-6V0B Models
Category
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Black
Series
Length
65.62' (20.00m)
Packaging
Bulk
Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Slit Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Slit Harness
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.984" (25.00mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
0.984" (25.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in NZD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
SLIT WRAP 0.984" BLACK METER