WCK-180-01A-RT
DigiKey Part Number
RP617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCK-180-01A-RT
Description
CBL CLIP C-TYPE NATURAL ADHESIVE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, C-Type Natural Adhesive 0.180" L x 0.160" H (4.57mm x 4.06mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WCK-180-01A-RT Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
0.630" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Width
0.620" (15.75mm)
Part Status
Active
Height
0.280" (7.11mm)
Type
Clip, C-Type
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
0.180" L x 0.160" H (4.57mm x 4.06mm)