Image for E18/4/10-3F3 is not available
E18/4/10-3F3
DigiKey Part Number
1779-E18/4/10-3F3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E18/4/10-3F3
Description
Ferrite Misc
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F3 Ferrite Core E Type 0.709" (18.00mm) Length 0.394" (10.00mm) Width Diameter 0.157" (4.00mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Permeability (µe)
1320.0
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
24.3
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
960.0
Core Type
E
Finish
Uncoated
Supplier Device Package
E 18 x 4 x 10
Height
0.157" (4.00mm)
Material
3F3
Length
0.709" (18.00mm)
Inductance Factor (Al)
2.7 µH
Width
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±25%