FSP036-DHAN3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
GlobTek, Inc.
In Stock: 425
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
FSP036-DHAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP036-DHAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP036-DHAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
88.30%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W