FSP065-P24-A19
DigiKey Part Number
2967-FSP065-P24-A19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP065-P24-A19
Description
AC/DC CONVERTER 19V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 90 ~ 264 VAC Input
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.98" H (101.6mm x 50.8mm x 25.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cCSAus, FCC, UL, VCCI
Voltage - Output 1
19V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
3.42 A