FSP080-P24-A54
DigiKey Part Number
2967-FSP080-P24-A54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP080-P24-A54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
54V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
1.48 A