FSP150-P24-C54
DigiKey Part Number
2967-FSP150-P24-C54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150-P24-C54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
54V
Approval Agency
CE, cCSAus
Current - Output 1
2.78 A