PM150-12A
DigiKey Part Number
2967-PM150-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM150-12A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.29" H (101.6mm x 50.8mm x 32.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
8.35 A