BD020-06-A-J-0350-0300-L-G
DigiKey Part Number
2073-BD020-06-A-J-0350-0300-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD020-06-A-J-0350-0300-L-G
Description
06W, 1.27MM PITCH PIN HDR, SIL,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BD020-06-A-J-0350-0300-L-G Models
Category
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.311" (7.90mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A per Contact