FFC2A32-40-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FFC2A32-40-T |
Description | CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FFC2A32-40-T Models |
Series | Contact Finish Tin |
Part Status Active | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 30V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Number of Positions 40 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.2A |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.167" (4.25mm) | Mating Cycles 20 |