FFC2B35-20-T
DigiKey Part Number
2073-FFC2B35-20-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC2B35-20-TCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC2B35-20-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B35-20-T
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B35-20-T Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)