TR9CE7080YL4SIMR6LPS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
GlobTek, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
GlobTek, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 36
In Stock: 10
XP Power
In Stock: 871
XP Power
In Stock: 146
Image for TR9CE7080YL4SIMR6LPS is not available
TR9CE7080YL4SIMR6LPS
DigiKey Part Number
1939-TR9CE7080YL4SIMR6LPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CE7080YL4SIMR6LPS
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 85W
Detailed Description
12V 85 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9CE7080YL4SIMR6LPS Models
Category
Power (Watts)
85 W
Manufacturer
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.88" L x 2.47" W x 1.34" H (149.3mm x 62.8mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
7.08A