TR9CJ4340LCP-N-RVB(R
DigiKey Part Number
1939-TR9CJ4340LCP-N-RVB(R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CJ4340LCP-N-RVB(R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 13.8V 60W
Detailed Description
13.8V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CJ4340LCP-N-RVB(R Models
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level V
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
60.2" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, IRAM, NrCAN, PSE, UKCA, Ukraine, VCCI, WEEE, RCM
Voltage - Output
13.8V
Standard Number
Current - Output (Max)
4.34A