GT025N06AQ
DigiKey Part Number
3141-GT025N06AQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT025N06AQ
Description
MOSFET N-CH 60V 175A 220W 2.5M(M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 175A (Tc) 220W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5400 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
220W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V