TG75-1406NRLTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
140µH LAN 10 Base-T Pulse Transformer 1CT:1CT Transmitter, 1CT:2CT Receiver Surface Mount
TG75-1406NRLTR
DigiKey Part Number
5843-TG75-1406NRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG75-1406NRLTR
Description
ISO MOD 10BASE-T 1C:2C X-TEMP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT Transmitter, 1CT:2CT Receiver
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.500" L x 0.280" W (12.70mm x 7.11mm)
Part Status
Not For New Designs
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Transformer Type
LAN 10 Base-T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance
140µH