G125-MH108M3-06AD000P
DigiKey Part Number
952-G125-MH108M3-06AD000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH108M3-06AD000P
Description
HDR MALE R/A 6PWR + 8SIGNAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 (8 + 6 Power) position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH108M3-06AD000P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Screw Lock
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Strip
Insulation Height
0.208" (5.30mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Beryllium Copper, Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Number of Rows
2
Features
Jackscrews, Mating Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Green
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A, 10A