G125-MS11605M2P
G125-MS11605M2P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-MS11605M2P
DigiKey Part Number
952-3637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS11605M2P
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS11605M2P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bulk
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A