M80-5C12005M3
DigiKey Part Number
M80-5C12005M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5C12005M3
Description
DATAMATE J-TEK DIL MALE SMALL BO
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 24-28 AWG
EDA/CAD Models
M80-5C12005M3 Models
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Connector Type
Header
Features
Jackscrews
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)