M80-9402005
DigiKey Part Number
952-3449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-9402005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
EDA/CAD Models
M80-9402005 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Connector Type
Receptacle
Features
Cable Hood Kit, Jackscrews
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)