DF50-20DP-1H(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF50-20DP-1H(51) |
Description | CONN HEADER SMD R/A 20POS 1MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF50-20DP-1H(51) Models |
Category | Fastening Type Latch Lock |
Mfr | Insulation Height 0.354" (9.00mm) |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish - Post Gold |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Blade | Insulation Material Polyester |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Rows 2 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 100V |