EX80-100P1(70)
DigiKey Part Number
26-EX80-100P1(70)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EX80-100P1(70)
Description
CONN PLUG 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EX80-100P1(70) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.594" (15.10mm)
Number of Positions
100
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)