U.FL-LPHF6-088N1T-A-300
DigiKey Part Number
26-U.FL-LPHF6-088N1T-A-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U.FL-LPHF6-088N1T-A-300
Description
COAX CBL U.FL TO CABLE 11.8"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial U.FL (UMCC) to Cable 1.37mm OD Coaxial Cable 11.811" (300.00mm)
EDA/CAD Models
U.FL-LPHF6-088N1T-A-300 Models
Category
2nd Connector
Cable (Round)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Length
11.811" (300.00mm)
Series
Cable Type
1.37mm OD Coaxial Cable
Packaging
Bulk
Cable Impedance
50 Ohms
Part Status
Active
Overall Impedance
50 Ohms
Style
U.FL (UMCC) to Cable
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector
U.FL (UMCC) Plug, Right Angle
Color
Gray
1st Contact Gender
Female
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C