20374-R35E-31
DigiKey Part Number
5378-20374-R35E-31TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20374-R35E-31CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20374-R35E-31DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20374-R35E-31
Description
CABLINE-SS RECEPTACLE 35P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Series
Insulation Color
Beige
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.051" (1.30mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC