RV8H-L-AD24
DigiKey Part Number
1885-1188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8H-L-AD24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC/DC Coil DIN Rail
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Socket Included
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
21.6 VAC/DC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.68 VAC/DC
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CE, cULus
Contact Rating (Current)
6 A
Relay Type
Switching Voltage
400VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
1.73 kOhms
Load - Max Switching
2400VA, 750W
Base Product Number
Coil Current
13.7 mA