RY2S-UAC24V
DigiKey Part Number
1885-1248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY2S-UAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
3 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
720VA, 90W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
37 mA