BSZ040N04LSGATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 213,648
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 852
onsemi
onsemi
In Stock: 305
Vishay Siliconix
N-Channel 40 V 18A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
BSZ040N04LSGATMA1
DigiKey Part Number
BSZ040N04LSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ040N04LSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ040N04LSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ040N04LSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 18A/40A 8TSDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSZ040N04LSGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5100 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 20A, 10V