IDD03SG60CXTMA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 722
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2,515
Datasheet
Diode 600 V 3A Surface Mount PG-TO252-3
PG-TO-252-3
IDD03SG60CXTMA1
DigiKey Part Number
IDD03SG60CXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDD03SG60CXTMA1
Description
DIODE SIL CARB 600V 3A PGTO2523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
60pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V