IGB10N60TATMA1
DigiKey Part Number
IGB10N60TATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IGB10N60TATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IGB10N60TATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGB10N60TATMA1
Description
IGBT NPT FS 600V 20A TO263-3-2
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT, Trench Field Stop 600 V 20 A 110 W Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGB10N60TATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
430µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
62 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
12ns/215ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 10A, 23Ohm, 15V
IGBT Type
NPT, Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 10A
Base Product Number
Power - Max
110 W