IGB10N60TATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IGB10N60TATMA1 |
Description | IGBT NPT FS 600V 20A TO263-3-2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | IGBT NPT, Trench Field Stop 600 V 20 A 110 W Surface Mount PG-TO263-3-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IGB10N60TATMA1 Models |
Category | Switching Energy 430µJ |
Manufacturer Infineon Technologies | Input Type Standard |
Series | Gate Charge 62 nC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Td (on/off) @ 25°C 12ns/215ns |
Part Status Active | Test Condition 400V, 10A, 23Ohm, 15V |
IGBT Type NPT, Trench Field Stop | Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |