IGB30N60H3ATMA1
DigiKey Part Number
IGB30N60H3ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IGB30N60H3ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IGB30N60H3ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGB30N60H3ATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 187 W Surface Mount PG-TO263-3-2
Category
Switching Energy
1.17mJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
165 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
18ns/207ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Supplier Device Package
PG-TO263-3-2
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Base Product Number
Power - Max
187 W