IGW100N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IGW100N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW100N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 140A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 140 A 714 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGW100N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
3.7mJ (on), 1.9mJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
625 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
30ns/265ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 100A, 3.5Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 100A
Base Product Number
Power - Max
714 W